Tur Bilgisi

3-5 Eylül Bağbozumu
10-12 Eylül  BUTİK TUR 

Ağustos “Ozanın Günü ve Homeros Okuması”
Eylül “Bağ bozumu festivali ”
Eylül “Yerel tadlar festivali”
Ekim ” Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)”

BOZCAADA -TENEDOS : Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alıyor. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor.

COĞRAFYA : Bozcaada’nın yüzölçümü etrafındaki adacıklarla beraber 37.6 km2, çevresi 38 km’dir. Bozcaada, iç kısımlarındaki ufak yükseltilerin dışında büyük düzlüklerden oluşuyor. En yüksek noktası 192 mt. ile Göztepe’dir. Adanın doğal bitki örtüsü maki ve ufak çalılıklardır. Adanın boz görünmesinin sebebi rüzgara açık kısımlarında ağaç yetişmemesidir. Ama kuytu kısımlarda yer yer çamlıklara rastlanır. Yüz ölçümünün 1/3’ünü bağlar oluşturur. Adada 12 koy ve 12 burun bulunuyor. Adanın etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunuyor. Kışın akan ufak derelerin dışında başka akarsuyu bulunmamaktadır.

İKLİM : Bozcaada’nın bulunduğu coğrafyadan farklı, kendine özgü bir iklim yapısı bulunuyor. Akdeniz ikliminin etkisi altında olmakla birlikte boğazın tam çıkışında yer alması nedeniyle kuzey rüzgarlarını bolca alıyor. Bu durum nem oranının düşük olmasına ve böylece iyi üzüm yetişmesine olanak sağlıyor. Adadayken rüzgarla yaşamayı öğreniyorsunuz. Rüzgarın poyraz mı yoksa lodos mu estiği bilmeniz gereken bir bilgi haline geliyor. Çünkü bir adadaysanız denize girilecek yeri rüzgarın yönü belirliyor. Kuzeyden esiyorsa güneye, güneyden esiyorsa kuzeye yönelmek gerekiyor en basit şekliyle…Rüzgarı en çok ada dışındakilerin sıcaktan yandığını duyduğunuz yaz günleri seveceksiniz. Çünkü siz onun serinletici etkisi sayesinde bunalmadan tatil yapıyor olacaksınız.

NÜFUS : 500 yıldır Türkler ve Rumların bir arada yaşadıkları Bozcaada’da, nüfus dengesi zaman içinde değişiklikler göstermiş. 1831’de yapılan ilk nüfus sayımına göre 439 Türk, 793 Rum sayılmış. 60’lı yıllara kadar Rum nüfusu yoğunluğunu sürdürmüş. Bu yıllardan sonra çeşitli nedenlerle başlayan göçler sonucunda Rum nüfusu günümüzde 22 kişiye kadar düşmüş. Yazın adadaki evlerini ziyarete gelen yurtdışındaki Rumlarla bu sayı biraz daha artıyor. 2007 nüfus sayımına göre adanın resmi nüfusu 2276. Yazın gelen ziyaretçilerle ada nüfusu 10.000’e kadar çıkabiliyor. Son yıllarda büyük şehirlerden göç ederek adaya yerleşenlerin sayısında da artış görünüyor.

TARİH : Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiş. Adadaki nekrapol sahasında yapılan kazılardan anlaşıldığı üzere adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanıyor. Adanın bilinen ilk sakinleri Pelasg’lar. Daha sonra sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar adaya hakim olmuş. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Bozcaada, Türkler için önem kazanmış ve 1455’te Osmanlı topraklarına katılmış. Bu tarihten itibaren Osmanlılar ve Venedikliler arasında Bozcaada için mücadeleler olmuş ve adanın hakimiyeti zaman zaman Venediklilere geçmiş. Osmanlı yönetiminde geçen uzun bir dönemden sonra, Balkan Savaşları sırasında 1912’de Yunanistan tarafından işgal edilen ada, 1923 Lozan Anlaşmasıyla Gökçeada ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

Dâhil olanlar

 • 3 Kahvaltı
 • 2 Akşam konaklama
 • Lüks Araçlar ile ulaşım
 • Rehberlik
 • Feribot Geçişleri
 • Farkındalık yaratan GEOS TUR refakati.

Dahil değil

 • 2 Akşam yemeği
 • Öğle yemekleri
 • Plajda şezlong ücretleri
 • Müze ve örenyeri ücretleri

Uyarılar

 • * Son 4 Kayıt * yatabilme özelliği olmayan arka koltuklarda gitmek zorunda kalacaktır, bu durum rezervasyon esnasında belirtilmektedir.
 • Tüm giysilerinizin yedeği.
 • Otelde cumartesi günü sabahı odaların hazır olmaması halinde odalar öğleden sonra verilebilir.
 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.
 • Olumsuz hava şartları ve elde olmayan nedenlerden dolayı programda değişiklik yapılabilir.
 • Programda kısa gezintiler ve yüzme olacaktır. Bu aktiviteleri dikkate alarak hazırlıklı gelin.
 • Hassas bir mideye sahipseniz yemeklerde yediklerinize daha dikkat etmelisiniz. Kullandığınız ilaç varsa yanınızda bulundurunuz.
 • Acentamız yoğun dönemlerde, aynı kalite ve standartları korumak ve misafire önceden bildirmek koşuluyla, Ev Pansiyonları değiştirme hakkını saklı tutup bundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
 • 6 yaş üstü herhangi bir sağlık sorunu olmayanların katılabileceği bir turdur.

İptal Koşulları

 • Tur, kişi sayısı 12 olduğunda hareket eder
 • Katılımcı sayısı 12 kişiye ulaşmadığı takdirde tur tarafımızdan iptal edilebilir.
 • Eğer tur tarafımızdan iptal edilirse yapılan ödemenin tamamı iade edilir.
 • Eğer iptal katılımcı tarafından yapılıyorsa ödenen miktarın 8 gün öncesine kadar % 50'si, 8-5 gün öncesine kadar %30'u iade edilir. 2 günden az süre için hiçbir iade yapılmaz.

Notlar

 • Otobüste koltuk numarası ve yer garantisi verilmemektedir.

1. Gün İSTANBUL - GEYİKLİ - BOZCAADA -AYAZMA

Cuma gecesi yolculuk başlıyor. Daha önce defalarca adaya giden ve adaya ilk kez gidecek olan siz sevgili gezgin arkadaşlarımızı belirtilen istasyonlardan karşılıyoruz.. Tanışma ve rehberimiz sizlere yol ve program hakkında kısa bilgi veriyor. Tekirdağ Gelibolu yolunu izliyoruz. Marmara boğazını Gelibolu'dan Lapseki'ye geçiyoruz. Lapseki Geyikli Odunyeri iskelesi arası 1.5 saat sürüyor. Geyikli feribot iskelesinden ilk feribot ile adaya geçiyoruz. Konaklama yapacağımız otel / pansiyon (uygunluk durumuna göre ) 'a gidiyoruz güzel bir ada kahvaltısı bizi bekliyor olacak .. Odaların uygunluğuna göre (odalar saat 12 de teslim edilir ) odalara yerleşme . Ada merkezinde sabah kahvemizi içerek ada keyfine başlayıp bir soluklanıyoruz, ardından Egenin serin sularına , Ayazma plajına gidiyoruz. Tüm gün deniz keyfi yapıyoruz. Deniz aktiviteleri mümkün (su kaydıragı ve çok eğlenceli olan muza binilebilir) Saat 18.30 de Ayazma plajından ayrılıp ada etrafını dolaşmaya başlıyoruz. Tuzburnu ve Akvaryum koyu. Akvaryum koyunda denize giriyoruz. Bağlar arasından geçip adanın yeşil olan nadir bölgelerini geziyoruz. Otelimize geliyoruz. Akşam yemeği
ve dinlence . Dileyen misafirlerimiz ile ada sokaklarında gece yürüyüşü yapıyoruz( sessizliği, huzuru ve güveni hissetmek )
Konaklama : Bozcaada merkez.

2. Gün BOZCAADA SOKAKLARI - AYAZMA - POLENTE GÜNBATIMI

Sabah dinlenmiş bir şekilde güzel bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası hem adanın şirin sokaklarını geziyoruz hemde sabah kahvemizi keyifle içiyoruz. Öğlene doğru denize gidiyoruz. saat 17 de denizden çıkıyor otelimize geliyoruz. duşumuzu alıp
Türkiye’nin rüzgar enerji santrallerine örnek BORES rüzgar güllerini görüyor, ardından kekik kokulu yoldan yürüyerek adanın en batı ucunda güneşin batışına tanıklık ediyoruz. Yemek için ada merkezine iniyoruz. müzikli mekanlarda geceye devam ediyoruz.
Bu gece eğlence vakti , ada daha sakin olacaktır.
Konaklama : Ada merkezi

3. Gün BOZCAADA -ÇANAKKALE - İSTANBUL

Sabah kahvaltı ve Çiftlik üzüm bağları gezisi sabah kahvemiz çiftlikte dileyenler deniz keyfine devam edebilir dileyen arkadaşlarımız ada merkezinde yerel tadlar , alışveriş , keyif yapabilirler 15.00 feribotu ile adadan ayrılıyoruz. Çanakkale merkeze uğruyoruz. Feribot ile Ecebat yada Gelibolu'ya geçiyoruz. Akşam 22.30 İstanbul'da olmayı planlıyoruz.
Geos Tur ile fark yaratan , Size bize özel butik bir turu yeni rotalarda buluşmak, yeni keşif rotalarında buluşmak üzere bitiriyoruz. Sizleri karşıladığımız noktalarda uğurluyoruz.
Hep gelin , hep gidelim.