Tur Bilgisi

1-3 Ekim 2021
Argonotların izinden

TARİH
Ordu ili topraklarında bilinen ilk yerleşmelerin tarihçesi M.Ö.  VII.  Yüzyıl’a kadar gitmektedir.

İl merkezinde bilinen ilk yerleşme yeri, Kirazlimanı Mezarlığı yanındaki Bozukkale (Kotyora)dır. M.Ö. IV. Yüzyıl’da İran taraflarından savaştan dönerken Kotyora’ya uğrayan Yunalı komutan Ksenophon, burada yerleşik bir kavimle karşılaştıklarını ve 45 gün kaldıktan sonra yollarına devam ettiklerini belirtir. (Anabasis, MEB Y.1962)
Kotyora küçük bir koloni idi. Burası, M.Ö.  II. Yüzyıl’da Pontus Kralı  I.Farnak zamanında boşaltılarak halkı Giresun’a nakledilmiştir.
M.Ö. 675’lerden itibaren Ordu’nun içinde bulunduğu Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ne sırayla, Kimmerler, Miletliler, Persler, Makedonyalı İskender ve komutanları hakim olmuştur. Bundan sonra yöreye, yaklaşık 3,5 asır yaşayan Pontus Devleti (M.Ö.280-M.S. 63) hakim olmuştur. Bu devleti Roma İmparatorluğu ortadan kaldırmıştır.
Kotyora’nın Grekçe’de Dağ Eteği anlamına geldiğini söyleyen bazı tarihçilerin aksine Prof. Dr. Necati DEMİR, Kotyora kelimesinin aslının Kut Yöresi olduğunu, burada Kut Türklerinin yaşadığını, bu ismin sonradan dönüştürüldüğünü iddia eder.
Aynı bilim adamı, makalelerinde Bolaman isminin de Pontpolemenyum’dan gelme değil, Balaban Türklerinden gelme bir kelime olduğuna yer vermektedir.
Ordu yöresinde yaşayan kaimlerden Halipler madencilikte ileri gitmiş olup, Ordu topraklarında demir madeni başta olmak üzere bazı madenleri işlemişlerdir.

Yunan tarihçisi Ksenophon (doğumu M.Ö.431)nun, Onbinlerin Dönüşü adlı eserine göre Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde (tabii Ordu topraklarında da) M.Ö. 400 yılında, Kolhlar, Driller, Mossinoikler, Halipler ve Tibarenler gibi Yunan asıllı olmayan kavimler yaşamaktaydı.

Coğrafya

Ordu; Karadeniz bölgesinin giriş kapısıdır. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Tokat, Sivas, doğusunda Giresun, batısında Samsun ili bulunmaktadır. Konumu 40′- 41′ kuzey paralelleri, 37′ -38′ doğu meridyenleri arasındadır. Toplam yüzölçümü 5961 km² olup, üzerinde Melet, Civil Deresi, Akçaova Deresi gibi büyüklü küçüklü akarsuların oluşturduğu yer yer alüvyon düzlükler bulunmaktadır. 2000 yılı Nüfus sayımına göre İl genel nüfusu 887.765’dır.
Ordu il merkezi, dağların denize dik olarak indiği melet vadisinin oluşturduğu alüvyon ovasına 500. rakımlı Boztepe’nin eteklerine kurulmuştur. İl merkezinden denize dökülen ve en büyük akarsuyumuz olan olan Melet Irmağı’nın doğu kısmında doğu ladini, yüksek kısımlarında ise karaçam, ibreli meşçereleri bulunmaktadır. Melet Havzası’nın batı kıyısından itibaren tarım arazileri dışında kızılağaç, kestane, gürgen ve doğu kayını küçük meşçereler halinde bulunmaktadır.
Tarım arazilerinde ise genellikle ağaççık formunda fındık bitkisi bulunmaktadır. Şehir kıyı ile birlikte doğu-batı doğrultusunda uzanan, yüksekliği 3000m’yi geçen aşılması güç Doğu Karadeniz dağ sıralarının kıyıda sıkıştırdıkları dar bir bölge ve küçük bir körfezin kenarında kurulmuştur. Ordu ili genel olarak ılıman bir iklime sahip olup, kışları ılık, yazları ise nispeten serin geçer. Yılın bütün aylarında mevsime uygun yağışlar mevcuttur.
Akarsu bakımından zengin olup, tüm kanyonlarda ırmak, dere türü akarsular bulunmaktadır. En önemli ırmakları Melet Irmağı, Bolaman Çayı, Elekçi Irmağı, Turna suyudur. Bitki örtüsü ladin, çam (karaçam), kızılağaç, kayın, gürgen, meşe, kestane ormanlık arazilerde bazen büyük, bazen küçük meşçereler oluşturmaktadır. Karadeniz maki formuna uygun bitki grupları orman vasfı bozulmuş arazilerde mevcuttur.Tarım arazilerinde yoğunlukla fındık bitkisi hakimdir.

Dâhil olanlar

 • 3 sabah kahvaltısı
 • 2 akşam yemeği
 • 2gece konaklama
 • Ulaşım ( Belgeli Lüks araçlarla)
 • Profesyonel Rehberlik
 • Zorunlu Seyahat Sigortası, KDV

Dahil değil

 • 3 öğle yemeği
 • Ekstra harcamalar ( yolda alınan yemekler, bahşişler )
 • Akşam yemeğinde alınan içecekler
 • Milli park ve ören yerleri giriş ücretleri

Uyarılar

 • * Son 4 Kayıt * yatabilme özelliği olmayan arka koltuklarda gitmek zorunda kalacaktır, bu durum rezervasyon esnasında belirtilmektedir.
 • Küçük bir sırt çantası.
 • Mevsim koşullarına uygun giyim seçiniz.
 • Herhangi bir sağlık sorunu olmayan her yaştan insanın katılabileceği bir turdur.
 • Boğazlı bileği koruyan yürüyüş ayakkabısı.
 • Gezimizde yürüyüşler olacaktır.
 • Yanınızdan hiç ayırmadığınız ilacınız var ise mutlaka alınız. Turumuz boyunca her yerde bulunmadığını düşündüğünüz ve mutlaka almak istediğiniz bir şey varsa yanınıza almanızı tavsiye ederiz.
 • Rehberlerimizin ilaç verme ve genel muayenede hiçbir ilaç verme yetkisi yoktur. Bu yüzden, biz tüm grup üyelerinin kendi ilk yardım malzemelerini ve ilaçlarını getirmelerini umuyoruz.
 • Acentamız yoğun dönemlerde, aynı kalite ve standartları korumak ve misafire önceden bildirmek koşuluyla, Ev Pansiyonları değiştirme hakkını saklı tutup bundan dolayı program akışında değişiklik yapılabilir.
 • 7 yaş üstü herhangi bir sağlık sorunu olmayanların katılabileceği bir turdur.

İptal Koşulları

 • Geziden 4 gün önceki yapılan iptallerde kaparo iade edilmez.
 • Tur, kişi sayısı 10 olduğunda hareket eder
 • Katılımcı sayısı 10 kişiye ulaşmadığı takdirde tur tarafımızdan iptal edilebilir.
 • Eğer tur tarafımızdan iptal edilirse yapılan ödemenin tamamı iade edilir.
 • Eğer iptal katılımcı tarafından yapılıyorsa ödenen miktarın 8 gün öncesine kadar % 50'si, 8-5 gün öncesine kadar %30'u iade edilir. 4 günden az süre için hiçbir iade yapılmaz.

Notlar

 • Belirtilen saatler hava ve yol durumuna bağlı olarak değişebilir.
 • Tur esnasında belirtilenler dışında hiçbir ek ödeme alınmaz.
 • Olumsuz hava şartları ve elde olmayan nedenlerden dolayı programda değişiklik yapılabilir.
 • Hava muhalefeti ve diğer doğal afetler sebebiyle gerçekleşmeyen turlardan ACENTAMIZ sorumlu değildir.
 • Uçak saatine bağlı olarak tur programının içeriğinde kısmı değişiklik olabilir.
 • Otobüste koltuk numarası ve yer garantisi verilmemektedir.

1. Gün İstanbul -Ordu - Kayabaşı Köyü - Yoroz - Boztepe

Sabah erken uçak ile Ordu'ya haraket . Havalimanında buluşma .
3 günlük doğa , kültür , gurme , keyif turu başlar. Eko köy Kayabaşı köyünde baba ocağında köy kahvaltısı. Köyde kahvaltı sonrası biraz dinlence mevsimine göre dalından meyve yiyebilirsiniz. Ordu şehir merkezine iniyoruz ve Teleferik ile Boztepe'ye cıkıyoruz.
"Boztepe'ye çıkmalı şu Ordu'ya bakmalı " . Boztepe'den yürüyüş rotasını takip ederek yürüyerek Tarihi taş başı mahallesine iniyoruz. Restorasyonu yapılmış örnek bir mahalle . Taş başı evleri, Taş başı kilisesi, Düz mahalle kilisesi , Etnografya müzesini geziyoruz. Öğle yemeğimiz pide (yerel adı yağlı)
Günün kalan zamanında Yoroz kent ormanına gidiyoruz. Gunbatımına denk getireceğiz şansa bellimi olur bulut denizide olabilir.
otele dönüş, odalara yerleşme ve akşam yemeği .
Geos tur olarak olmazsa olmazımız gece kent gezisi .. isteyenlerle sahili oldukça güzel olan kentte gece gezmesi yapıyoruz.

2. Gün Çambaşı Yaylası - Turnalık - Yeşilce

Sabah erken kahvaltı sonrası ilk gezi noktamız kazı çalışmalarının halen devam ettiği Kurul Kayası Arkeolojik kazı alanı.
Çambaşı yaylası , Ablaktaşı , Turnalık yaylası , Kaleboynu yaylası , Yeşilce
Öğle yemeği yayladaki kasap restaurantlarda ..
Çambaşı yaylası kayak tesislerinde konaklayacağız.
Bu gece kamp ateşi..

3. Gün Perşembe Yaylası - Tohtamış şelalesi - Yason Kilisesi - Perşembe - İstanbul

Sabah kahvaltı otelimizde. Kahvaltı sonrası Aybastı ilçesinde bulunan Perşembe yaylasına gidiyoruz. Mendereslerin oluşturduğu muhteşem doğa görüntüsü bizleri mest edecek. sonasında Kumru üzerinden dönüş yolunda Tohtamış şelalesine uğrayacagız. Yason burnu ve Yason kilisesi son gezi noktamız. Ordu merkeze dönüyoruz ve Sürdürülebilir turizm için Sevdiklerimize götürmek üzere alışveriş yapıyoruz. Akşam uçağı ile Karadenizin incisi Oksijen diyarı Ordu'dan ayrılıyoruz.

Başka bir "Geos Kent Gezi" inde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Farkındalık yaratan turların adresi GEOS TUR.