Tur Bilgisi

13-18 Haziran 2022
Aşağı Mezopotamya
Güney Kurtalan Ekspres ile

Dâhil olanlar

 • 5 kahvaltı
 • 5 Gece Konaklama
 • 5 Akşam yemeği
 • Havalimanından sonraki ulaşım
 • Kurtalan - Malatya Tren Bileti
 • Profesyonel rehberlik
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Lüks araçlarla ulaşım
 • Farkındalık Yaratan GEOS TUR refakati

Dahil değil

 • Öğle yemekleri
 • 1. Gün kahvaltı
 • İstanbul - Diyarbakır uçak bileti
 • Tekne turu , yamaç paraşütü
 • Malatya - İstanbul Uçak Bileti
 • Kurtalan - Ankara Yataklı Tren Bileti

Uyarılar

İptal Koşulları

Notlar

1. Gün (13 Haziran) İSTANBUL - DİYARBAKIR - EYİL

Sabiha Göçen 06.45 uçağı ile Diyarbakır'a uçuyoruz. Alanda bekleyen aracımız ve rehberimiz ile buluşuyor , tanışma program hakkında kısa bilgilendirme. Mezopotamyanın 900 yıllık geçmişi olan büyük şehri Diyarbakır'a hoşgelmişsiniz. Harika bir Diyarbakır Kahvaltısı ile güne başlayacağız.Gezeceğimiz yerler , süslü Han , Ongözlü Köprü , Ulu Cami , Cahit Sıtkı Tarancı evi, Hevsel Bağları , Diyarbakır Tarihi surları , Çarşılar , Arkeoloji Müzesi. Öğlen yemeğimiz yerel tadlar. Kebabı ve Künefeyi birde Diyarbakır'da tadınız. Yolumuz merkeze 45 dak. mesafede Eyil ilçesi Dicle nehri kenarı Kral ve Peygamber mezarları İnanç ve kültür açısından oldukça zengin bir bölge. Dicle nehri üzerinde günbatımı niyetimizde olan .. Günü Tamamlayıp otelimize dönüyoruz.
Konaklama : Diyarbakır

2. Gün (14 Haziran) ZERZEVAN KALESİ - MARDİN

Sabah dinlenmiş olarak kalkıyoruz. Harika bir kahvaltı ve Mezopotamya gezimizin 2. kenti Mardin'e hareket ediyoruz. Yolumuz üzerindeki Zerzevan Kalesi ilk gezi noktamız. Diyarbakır ile Mardin arasında, Çınar ilçesine bağlı Demirölçek mahallesi sınırları içinde yer alan tarihî yapı ve askerî yerleşim alanı. Roma İmparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak kullanılmıştır.
Kale gezimizi tamamlıyor ve Gecesi gerdanlık gündüzü seyranlık kent Mardin . Gezeceğimiz yerler; Deyrülzafaran , Zinciriye Medresesi , Mardin Sokakları , Ulu Cami , Mardin Müzesi . Öğle yemeğimiz Mardin mutfağından . Akşam gezilerimizi tamamlayıp Diyarbakır'daki otelimize dönüyoruz. Bu akşam eğlence var ..
Konaklama : Diyarbakır

3. Gün (15 Haziran) MALABADİ KÖPRÜSÜ - HASANKEYF - MİDYAT - MORGABRİEL MANASTIRI

Kahvaltı sonrası Diyarbakır'dan ayrılıyor Batman Malabadi köprüsünü görüyoruz. Hasankeyf müzesinde geçmişi yadederek geziyoruz. Mardin Şırnak sınırında bulunan Mor Gabriel Manastırı, dünyanın ayakta duran en eski Süryani Ortodoks manastırıdır. Günün kalan kısmı Midyat taş işçiliğinin en güzel hali .. Akşam Gezilerimiz tamamlıyor ve kalacağımız otelimize gidiyoruz.
Konaklama : Midyat

4.Gün (16 Haziran) MAĞARAKÖY - CİZRE - NUHUN GEMİSİ TEPESİ - KIRMIZI MEDRESE

Mezopotamyanın şehirlerine yolculuk bugün Şırnak . Midyat Şırnak yolu üzerinde olan Mağaraköy. (eski adı Kirvan ) Şırnak İdil ilçesinde bulunan bugüne kadar gördüğünüz en etkileyici mağaraköy olacaktır. Cizre boğazını geçip Şırnak 'a varıyoruz. Şırnak mutfağında neler var tadacağız. Cudi dağı üzerinde Nuh'un gemisi tepesine gideceğiz. Son gezi noktamız çok renkli Kırmızı Medrese. Gezilerimizi tamamlayıp Şırnak merkezindeki otelimize geliyoruz. Akşam yemeği ve dinlence
Konaklama : Şırnak Merkez

5. Gün (17 Haziran) BOTAN VADİSİ - SİİRT

Sabah kahvaltı sonrası gezimizdeki son Mezopotamya kenti Siirt'e gidiyoruz. Siirt Botan vadisi , Delikli Taş , Tillo , Siirt gezisi .
Konaklama : SİİRT

6. Gün (18 Haziran) KURTALAN EKSPRESİ YOLCULUĞU

Sabah erken kahvaltı . Kurtalan istasyonundan Güney Kurtalan Trenine biniyoruz. Hareket saatimiz 08.10 .. Malatya varış saati : 18.32
Güzergah Kurtalan , Batman , Diyarbakır , Malatya . (ara istasyonları yazmadım)
Tren Kuratalan -Ankara arasında 1352 km yol yapacak .
Önemli not : Dönüşte 2 Seçenek var
1 Seçenek : Trenin Yataklı vagon ile yolculuğu Ankara'da bitirip oradan İstanbul'a YHT ile dönmek (19 haziran )
2. Seçenek : Trenin pulman bölümünde Kurtalan -Malatya Arası gündüz yolculuğu , Akşam Malatya'dan 23.30 uçağı ile İstanbul'a dönüş (18 haziran )