Tur Bilgisi

  14-20 Ağustos 2022 DOĞA TERAPİ…
* Doğu Karadenizin Saklı Cennetlerine yolculuk…
* Eko turizm , Kırsal Turizm
* Doğu Karadeniz Turları , Karadeniz Yayla Turları, Macahel Turu, Kırsal Turizm
* Gürcü Kültürü , Gürcü Köyleri , Gürcü Yaylaları, Gürcü Kiliseleri Ve Renkli Gürcü Camileri
* Başka yerde bulamayacağınız titizlikle hazırlanmış bir rota..
* Doğanın ve müziğin sesine gidiyoruz.

1. GÜN HOPA - BORÇKA - MARAL ŞELALESİ - MACAHEL

Sabah Hopa 'da buluşuyoruz.Aracımıza yerleşip Karadeniz ezgileri eşliğinde dumanlı dağlara doğru yol alıyoruz. Yol üzerinde seyrine doyamayacağımız ve ilginç gelen noktalarda duruyoruz. Birazda zaruri kıvrım kıvrım Karadeniz yollarına adapte olmaya çalışıyoruz. Borçka'da kısa mola ve esnaf lokantalarında öğle yemeği. İyi demlenmiş bir çay buluna. Yola devam ediyoruz. Macahel 'e varıyoruz. Öncelikle Maral şelalesine gidiyoruz. Bölgenin en yuksekten ve suyu bol olan şelalesi. İlk gün için güzel bir antreman olacak. Bioreserv alanı içide bulunan Macahel bölgesi içinde bulunan şelaleye yürüyüş sonrası Macahel merkezi ve Ahşap renkli Gürcü camilerini geziyoruz. Sınır karakola kaydımızı yaptırdıktan sonra pansiyonun yolunu tutuyoruz. Gürcü yemekleri olacak soframızda.. Mutlak sessizlikte gece sohbetleri ile geceye devam edeceğiz. Tabi rehberin size süprizleri olacaktır..
Konaklama : Macahel

2. GÜN MACAHEL - MARAL - UGURLU KÖYÜ - LEKOBAN

Sabah her türlü havaya uyanabilirsiniz hepside ayrı güzel. camınızı açın ve doğanın güzelliğine sesine bırakın kendinizi Çünkü Dünyanın en özel doğal bölgelerindesin. Ev sahiplerimiz neler hazırlamış bizler için herşeyin en doğalı .. Harika bir kahvaltının ardından ev sahiplerimizle vedalaşıyoruz. Yol üzerinde Ugurlu köyünü görüyoruz Yolumuz daha yükseklere , istikamet Merata Yaylası .. Gezimizde göreceğimiz ilk yayla .. yayla gezisi ve öyle lezzetli gelecek kumanyalarımızla öğle yemeğimiz. Merata yaylasından Bölgenin enn ennn güzeli Lekoban yaylasına geçeceğiz .. Kendi elektiriğini üreten Karçal dağlarında bulunan 2300m rakımdaki yayladaki pansiyonumuza ulaşıyoruz. Yemekler Gürcü yemeği .. Bol bol süt , yoğurt , peynir yemenizi tavsiye ederiz. Pansiyon sahibimiz sizlere bölge hakkında bolca bilgi aktaracaktır. (Eski muhtar) Hava açıksa dışarda yıldızlara yakın olma zamanı.
Konaklama : Lekoban Yaylası -Macahel Yayla Evi. Yükseklik : 2300m www.macahelyaylaevi.com

3. GÜN KARÇALLAR - İNDATSVİNDA - NAÇADİREV - BUZUL GÖLLER

Kahvaltı en doğalından.. Kahvaltı sonrası kumanyalarımızı alıp aracımız ile yürüyüş başlangıç noktasına gidiyoruz. Araçla geçtiğimiz yerleri gördükçe yürüsekmi ne diyeceğiniz anlar olacak 🙂 benden tavsiye ardınıza bakmayın Gökyüzüne bakın çok yakın geliyor insana. İndatsvinda Geçidini (İnce geçit) geçiyor ve Krater gölü Naçadirev i görüyoruz. Gölde yüzmek serbest. Bu kısa dinlenme ve keyif sonrası Saime Sırtına çıkıyoruz ve Batum şehir merkezini görme şansımız var. Evet en son bizleri kendisine hayran bırakacak iyiki gelmişiz dedirtecek Karçal dağları.. Ey yüce dağlar... Bölgenin enyüksek zirvesinde olacağız. 3450 metre. Karçal dağı buzul göllerine yürüyüşümüz olacak . Yürüyüşümüzü buzul göllerinden devam ederek Lekoban yaylasında son bulduracağız. Yol üzerinde komşu yaylada kısa mola vereceğiz kimbilir ayran çay molası olabilir.
Pansiyona varış sonrası dinlence . Genelde telefon çekmeyen bir yayla . (Bir yaylacının evinin bahçesinde çekiyor sırayla izinle gidiliyor)
Konaklama : Lekoban Yaylası -Macahel Yayla Evi. Yükseklik : 2300m www.macahelyaylaevi.com

4.GÜN CANCİR YAYLASI -SAZGİRELA GEÇİDİ - CERMİK KÖYÜ - ŞAVŞAT

Sabah sıkı kahvaltının ardından yollara düşüyoruz . Karçal dağlarından Şavşat Yaylalarına doru yol alıyoruz. Keyifli bir yürüyüş ile Sazgiret festival alanına ulaşıyoruz. Maden şelalesi ve Maden köyünü geziyoruz. Köy yerel mimarinin en güzel örneklerini yaşatıyor. Öğle yemeğimiz buradaki evlerden birinde olacak. Akardiyon çalan biride olursa ne ala .. Cancir Yaylası ve Sazgirela Geçidinde mola veriyoruz. Cermik köyüne uğruyoruz. Yavaş Şehir (Cittaslow ) Şavşat'a hoşgeldik Pansiyonumuza yerleşme ve dinlence . Rehberin bir süprizi olabilir..
Konaklama : Yeşilvadi Otel -Şavşat

5.GÜN BALIKLI GÖL + ARSİYAN YAYLASI + SİLOBAN YAYLASI + ŞAVSAT- KARAGÖL

Sabah kahvaltı ve güne hazırlık , Rehberimiz bugün bizi biraz yoracak gibi.. Doğu Karadeniz’in en güzel, en saklı kalmış yaylalarına doğru yol alacağız ; yolumuz üzerinde bölgede çok sayıda bulunan Gürcü kiliselerinden Tibeti kilisesini göreceğiz. Siloban Yaylası ve Arsiyan Yaylalarına doğru büyüleyici güzellikte ilerleyeceğiz. Doğal dokunun bozulmadığı tahrip edilmediği ender bölgelerden bir tanesidir. Gürcistan sınırına sıfır bir bölgede bulunan yaylalarda yöresel mimarinin yanında bitki çeşitliliği acısından oldukça zengindir. Arsiyan yaylası gölleri yüzen adalar muhteşem görüntüler 2 saatlik bir yürüyüşümüz olacak .
Yaylaları gezip fotoğrafladıktan sonra geç öğlen yemeğimiz Pınarlı köyünde lezzetli yemekler yiyeceğiz. Biraz dinlence , ardından günü Borçka Karagöl gezimiz il etamamlayacağız.
Konaklama : : Yeşilvadi Otel – Şavşat

6.GÜN: MOROFOS ZENDEBAR YAYLALARI - AĞA GÖL VE YÜZEN ADALAR

Sabah kahvaltının ardından olabildiğince bakir gerçek yaylacılığın halen devam ettiği yaylalara gidiyoruz. Yaşamak gerek görmek içinde yürümek e o zaman çıkalım yukseklere.. Doğa bugunde bize öyle güzellikler sunacakki .. Kalbimiz Dağlarda kalacak.
Bugünkü öğle yemeğimz rehberin çıkınından
Gezimizi tamamlayıp otelimize dönüyoruz. Bu gece rehberin bir süprizi olabilir..
Konaklama: Yeşilvadi otel - Şavşat

7. ŞAVŞAT KALESİ - DELİKLİ ŞELALE - HATİLA VADİSİ - ÇAĞLAYAN KÖYÜ

Sabah kahvaltının ardından Cittaslow Şavşat'a veda ediyoruz. Şavşat kalesini geziyoruz. Murgul'da bulunan delikli şelaleyi görüyoruz. Hatila vadisi cam teras. Fındıklı Çağlayan köyü tarihi konakların en güzelleri ve kemer köprü tabiki çay tarlası , Arılı vadisi gezisi . Öğle yemeği Çağlayan köyü yerel tadlara bu güzel coğrafyaya veda zamanı .. Geç Uçaklar ile dönüş ..
Farkındalık yaratan bir başka özel rotada görüşmek üzere vedalaşıyoruz.
Çok seveceğiniz, tatilinizi yuksek rakımlarda geçirdiğiniz için enerji dolu hissedeceğiniz ve tekrar geleceğim diyeceğiniz bir rota..
Geos Tur ile Düş Yollara...