Tur Bilgisi

19-22 Mayıs 2022
Kültür ve Doğaya yolculuk.. BOĞAKÖY-HATTUŞA M.Ö. 2. binyIlda Mısır, Babil ve Mitanni gibi Eski Doğu’nun süper güçlerinden biri olan Hititler, yaklaşık M.Ö 1200 yıllarına kadar Anadolu’nun büyük bir kısmına ve zaman zaman da Kuzey Suriye’ye hükmetmişlerdir. Bu İmparatorluğun başkenti Hattuşa, Çorum’un 80 kilometre güneybatısında, Boğazkale ilçesindedir. Arkeolojik kazılarda gün ışığına çıkarılarak restore edilen ve artık bir açık hava müzesi niteliğinde ziyaret edilebilen kalıntılar,

Boğazköy Tarihi Milli Parkı’nın da odak noktasını oluşturmaktadır. Hattuşa 1986 yılından beri, Türkiye’de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış dokuz noktadan biridir. Ayrıca burada bulunan çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılından itibaren yine UNESCO’nun “Dünya Belleği Listesinde” yer almaktadır. ALACAHÖYÜK Alacahöyük, 1835 yılında W.G.Hamilton tarafından keşfedildi. Eski Tunç Çağı ve Hitit çağında çok önemli bir kült ve sanat merkezi olan Alaca Höyük’te 4 uygarlık çağı açığa çıkartılmıştır.

Alaca Höyük’te 1. uygarlık çağı, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu-Osmanlı dönemleri ile temsil edilmektedir. Mabedi, büyük yapıları, özel-blok evleri, sokakları, büyük küçük su kanalları, şehir suru, biri kabartmalı ortastadlarla süslü sfenksli, diğeri poternli anıtsal kapılarıyla Hitit İmparatorluk Çağına (M.Ö.1450-1200) tarihlenen 2. uygarlık katını oluşturur. Alaca Höyük 3. uygarlık katını Eski Tunç Çağı (M.Ö 2500-2000) oluşturur. Hitit kültürüne kaynaklık eden kültürlerin önde geleni olan yerli Hatti Uygarlığı’nın aydınlanmasında çok katkıları olan Alaca Höyük Eski Tunç Çağı hanedan mezarları, bu çağın en önemli buluntularıdır. İntramural (Şehir İçi Gömme) mezarlar özel olarak ayrılmış bir alanda toplanmıştır.

4. uygarlık katını oluşturan Geç Kalkolitik Çağ (M.Ö.5000-3000) ana toprak üzerine kurulmuş ilk uygarlıktır. AMASYA Amasya’nın Mitridates Krallığı Dönemi’ndeki adı “Amasseia” dır. Özellikle M. Ö. II. yüzyıldan itibaren darp edilen Amasya şehir sikkelerinde AMASSEİA ibaresi açıkça görülmektedir. Zaten coğrafyacı Strabon’da Amasya için Amaseia sözcüğünü kullanmaktadır. Kral Kaya Mezarları ve Kızlar Sarayı ;Helenistik Dönemde, Harşena Dağı’ nın güney eteklerindeki kalker kayalara oyularak, anıtsal boyutta mezar odası olarak yapılmıştır.

Antik Çağ yazarı Strabon, mezarların krallara ait olduğunu belirtmektedir. Bu ören yeri içerisinde 15.yy. Osmanlı Dönemi’ne ait iki adet özel hamam yer almaktadır. Aynalı Mağara ;Ziyaret Beldesi yolu üzerinde, Helenistik Dönem’e ait olup en iyi işlenmiş ve tamamlanmış anıtsal kaya mezarıdır. İçerisinde mezar odası ve tavandan zemine kadar; kahverengi ve kırmızı boya ile yapılmış Hz Meryem ve On İki Havari tasvirlerinden oluşan Bizans Dönemi duvar resimleri bulunmaktadır. Yeşilırmak vadisi içerisinde 25 civarında kaya mezarı bulunmaktadır. Ferhat Su Kanalı ;Geç Hellenistik – Erken Roma dönemine aittir. Antik Amasya Kenti’nin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılmıştır.

Kayalar oyulup tüneller açılarak, yer yer duvar şeklinde tonozlu bir biçimde arazi eğimine göre, su terazisi sistemine uygun olarak yapılmıştır. Bu durumuyla ünlü “Ferhat ile Şirin Efsanesi”’ne konu edilmiş olup, halk arasında “Ferhat Su Kanalı” olarak bilinmektedir.Kanalın Ferhatarası Mevkii’nde, karayoluna paralel olarak yaklaşık 2 km.uzunluğundaki bölümü görsel olarak izlenebilmektedir.

Yassıçal Sunağı ;Yassıçal Beldesi’nin 3 km. güney batısında, Erbaa–Horoztepe’den Zela (Zile) Kenti’ne uzanan Antik Roma Yolu üzerinde yer almaktadır. Geç Helenistik-Erken Roma dönemlerinde dini törenlerin yapıldığı kutsal alandır. Etrafı “Temenos Duvarı” ile çevrili olup ortasında “Altar” (sunak) bulunmaktadır. Bu alanda Müze Müdürlüğü Başkanlığında 2006 yılında bir kurtarma kazısı yapılmıştır. Ancak günümüzde sadece yıkık çevre duvarlarını görmek mümkündür. Halk arasında “Büyük Evliya Tepesi” olarak anılmaktadır.

GEOS Tur Detaylı Gezdirir , Fark Yaratır..

Dâhil olanlar

 • 4 Sabah kahvaltısı
 • 3 gece konaklama
 • 3 Akşam yemeği
 • Profesyonel Rehberlik
 • Ulaşım
 • Seyahat Sigortası
 • Geos Tur ile gezmenin keyfi

Dahil değil

 • Ekstra harcamalar, bahşişler
 • Müze ve ören yerleri giriş ücreti,
 • Öğle yemekleri
 • Akşam yemeğindeki içecekler

Uyarılar

 • Program akışı rehber tarafından belirlenir.
 • Küçük bir sırt çantası.
 • Mevsim koşullarına uygun giyim seçiniz.
 • Herhangi bir sağlık sorunu olmayan her yaştan insanın katılabileceği bir turdur.
 • Boğazlı bileği koruyan yürüyüş ayakkabısı.
 • Gezimizde yürüyüşler olacaktır.
 • Rehberlerimizin ilaç verme ve genel muayenede hiçbir ilaç verme yetkisi yoktur. Bu yüzden, biz tüm grup üyelerinin kendi ilk yardım malzemelerini ve ilaçlarını getirmelerini umuyoruz.
 • 7 yaş üstü herhangi bir sağlık sorunu olmayanların katılabileceği bir turdur.

İptal Koşulları

 • Geziden 4 gün önceki yapılan iptallerde kaparo iade edilmez.
 • Tur, kişi sayısı 10 olduğunda hareket eder
 • Katılımcı sayısı 10 kişiye ulaşmadığı takdirde tur tarafımızdan iptal edilebilir.
 • Eğer tur tarafımızdan iptal edilirse yapılan ödemenin tamamı iade edilir.
 • Eğer iptal katılımcı tarafından yapılıyorsa ödenen miktarın 8 gün öncesine kadar % 50'si, 8-5 gün öncesine kadar %30'u iade edilir. 4 günden az süre için hiçbir iade yapılmaz.

Notlar

 • Tur esnasında belirtilenler dışında hiçbir ek ödeme alınmaz.
 • Olumsuz hava şartları ve elde olmayan nedenlerden dolayı programda değişiklik yapılabilir.
 • Hava muhalefeti ve diğer doğal afetler sebebiyle gerçekleşmeyen turlardan ACENTAMIZ sorumlu değildir.
 • Uçak saatine bağlı olarak tur programının içeriğinde kısmı değişiklik olabilir.
 • Otobüste koltuk numarası ve yer garantisi verilmemektedir.

1. Gün İSTANBUL - KARGI

Yolculuğumuz 28 Ekim akşam başlayacak .. 7,5 saatlik ((540 km) yolculuk ile Çorum ilçesi Kargı tatil köyüne ulaşıyoruz. Odalara yerleşme kısa dinlence ve kahvaltı.. Tesis doğanın içinde .. Bugün keyifli bir yürüyüş yapacağız. Aracımız bizleri yürüyüş başlangıç noktasına bırakacak. Kumanyalarımızı çantamıza alıyor ve yola koyuluyoruz. İkitaş - Kargı tatil köyü arasında köyler den iğne yapraklı ormanlık alanlardan geçeceğimiz güzel bir yürüyüş olacak. (Ben otelde dinlenip doğanın içinde olmanın sakin huzurunuda seçme sansınız var) :)

Akşam yemeği ve bahçede yanacak kamp ateşi etrafında uzayıp giden sohbet anları.

Konaklama : Kargı Tatil köyü - KARGI

2.Gün KARGI - BOĞAZKALE - YAZILIKAYA

Sabah doğanın içinde güne merhaba . Güzel bir kahvaltı ve dinlenmiş olarak güne başlayacağız. Kargı- Boğazkale'ye (200km) doğru yola çıkıyoruz. Tarihin içinde yürüyüşümüze başlıyoruz. Yürüyüşümüz Çeşmeler bölgesinden başlıyor , makilik ve meşelik orman içinden devam ediyor. İbrikkçam göleti ve Hattuşa 'da yürüyüşümüz son bulacak . Öğle yemeğinin ardından Hattuşa Ören Yeri, Yazılıkaya kutsal alanı ve Boğazkale Müze gezilerimizi yapıyoruz. Otele yerleşme ve akşam yemeği. Bu gecede ateşimiz yanacak .. Dileyenleri sohbetin devamına bekleriz. :)

Konaklama : Başkent Demiralan Otel - BOĞAZKALE

3.Gün ALACAHÖYÜK - İNCESU KANYONU - ŞAPİNUVA- ÇORUM

Sabah Otelimizde alacağımız kahvaltının kahvaltýnýn ardýndan Yolculuðumuz Alacahöyük antik kentine . Müze ve örenyeri gezisi . Ara molanýn ardýndan Ortaköy'de bulunan Ýncesu Kanyonu'na gidiyoruz. Kanyon içinde yapýlmýþ yürüyüþ platformu mevcut. Bu doðal güzellik karþýsýnda büyüleneceksiniz. Kanyonun içindeki sürpiz ise Anadolu’da ki en büyük Kybele kabartmasý. Kanyondan Ortaköy içine kadar bir yürüyüþümüz olacak. Öðle yemeðimiz köy ürünlerinden olacak.. Çorum kent merkezinde bulunan Türkiye’nin en güzel kent müzesi olan Çorum Müzesini geziyoruz. Çorum'a gelip leblebi almadan dönülmez tabiki .. Hediyelerde alýnýyor, gezilerimizi tamamlayýp Otelimize döneceðiz. Akþam yemeðimiz tarihi konakta ve yöresel yemeklerden oluþmakta..

Konaklama : Çorum - Büyük Çorum oteli

4. Gün ÇORUM - İSKİLİP - İSTANBUL

Sabah kahvaltI sonrası Hem tadı hem görselliği ve tüm geleneksel yaşamı içinde barındıran İskilip'e gidiyoruz. 1.5 saatlik bir yolculuk ile iskilip'e ulaşıyoruz. Bugünde yürümeden olmaz ; Ahlatcık köyü - Akpınar Köyü (Teke dağı) yürüyüşü (7 km, 2 saat) Yürüyüş sonraıý İskilip'e tranfer . İskilip kent merkezi gezisi (kale, kaya mezarları, arasta) Gastronomi yolculuğumuzda en önemli tad olan İskilip DolmasI ziyafeti ile gezimizi taçlandırıyoruz.

Bu güzel şehirden ayrılma vakti. İskilip -Tosya - İstanbul yaklaşık 6 saat sürecek yolculuğumuz. Heyecan dolu kesif tadında yeni rotalarda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

BİZLERİ TERCİH ETTİĞİNİZ VE REFERANS OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..

İçinde süprizlerle dolu, alışılmış tatil anlayışından uzak keyifli anların , paylaşımların olacağı size özel bir organizasyon..